300 Milyar Dolar Değeri Olan Ethereum’un Sahibi Vitalik Buterin’in Görüntüleri Gündem Oldu

Blok zinciri olan Ethereum, Bitcoin’den sonra en büyük para değerine sahip sanal para. Ethereum, 2013 yılının sonlarında kripto para araştırmacısı ve programcısı Vitalik Buterin tarafından yeni nesil bir blok zinciri olarak önerildi.

En büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un piyasa değeri 224.876 milyar dolar. Ethereum’un kurucusu ve sahibi Vitalik Buterin’in videosu sosyal medyada gündem oldu. Çantasını sımsıkı tutan Buterin’in mimikleri ve hareketleri dikkat çekti.

KORUMA ORDUSU DİKKAT ÇEKTİ

Bir başka videoda ise Buterin’in önde yürürken arkasında bulunan koruma ordusu dikkat çekti.

VITALIK BURETIN KİMDİR?

30 yaşındaki Vitalik Buretin 40 yaşından genç olup dünya ekonomisinde en etkili 40 kişi arasında gösterildi. Vitalik Buretin, ilkokulda öğretmenleri tarafından üstün zekalı olduğu keşfedildi. Rus asıllı Kanadalı olan Buterin, 4 yaşındayken ilk bilgisayarına sahip oldu. Yaşıtlarının aksine oyun oynamak yerine Microsoft Excel ile ilgilendi. Üstün zekalı olan Buterin, 7 yaşında geldiğinde tavşanlar üzerine oldukça detaylı ve karmaşık bir ansiklopedi yazdı. 2011’de babası sayesinde Bitcoin ile tanıştı.

Vitalik Buterin, Toronto’da özel bir liseden mezun olduktan sonra matematikle ve bilişimle tanıştı. 2011 yılında babası sayesinde Bitcoin ile tanışması, hayatının dönüm noktası oldu.

2012’de Uluslararası Bilişim Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanarak matematikteki yeteneğini kanıtladı. Aynı yıl, Waterloo Üniversitesi’ne yazıldı ve burada ileri düzey kurslar aldı. Üniversitedeyken kriptografi uzmanı Ian Goldberg’in asistanlığını yaptı.

BITCOIN’DEN SONRA EN BÜYÜK KRİPTO PARA BİRİMİ

2013 yılında farklı ülkelerde kodlama üzerine çalışmalar yapan geliştiricileri ziyaret etti. Bu ziyaretler, Ethereum fikrinin oluşmasında önemli rol oynadı. Aynı yılın sonunda Toronto’ya döndü ve Ethereum için bir teknik doküman yayınladı.

2014 yılında yatırımcı Thiel Fellowship’den 100.000 USD destek aldı ve Bitcoin ve Ethereum üzerine çalışmak için üniversiteden ayrıldı.

Buterin’in en önemli başarılarından biri, Bitcoin’in olanaklarını genişleten bir blok zincir altyapısı olan Ethereum’u geliştirmesidir. Ethereum, bugün Bitcoin’den sonra dünyanın en büyük ikinci kripto para birimidir.

Buterin’in güncel serveti 1,05 milyar Amerikan Doları civarındadır. Yıllık geliri ise 140.000 dolar civarındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x