Macron: Rusya’yla savaşa hazır olmalıyız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın Ukrayna-Rusya savaşını kazanması halinde Avrupa’nın kredibilitesinin sıfıra ineceğini söyledi.

France 2 ve TF1 televizyonlarının ortak yayınına katılan Macron, savaşın artık Avrupa topraklarında olduğunu ifade ederek, “Strazburg ve Lviv arasında 1500 kilometreden daha az mesafe var. Rusya savaşı kazanırsa Avrupa’nın kredibilitesi sıfıra iner” dedi.

Moskova yönetiminin savaşı kazanması durumunda artık güvende olmayacaklarını ve Avrupa’nın savaşa hazır olması gerektiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı, “Tek hedefimiz var; Rusya savaşı kazanamaz ve kazanmamalı” diye konuştu.

Ukrayna’ya askeri birlik gönderme konusunda Macron, “Tüm bu seçenekler mümkün, bunun tek sorumlusu Moskova rejimi olur” değerlendirmesinde bulundu. Macron, Ukrayna’yı desteklemek konusunda hiçbir ihtimali göz ardı edemeyeceklerini vurguladı.

Fransa’nın nükleer silahının, Fransızlara güvence sağladığı değerlendirmesini yapan Macron, Rusya’nın bu savaşta galip gelmesinin Fransızların hayatının değişeceği anlamına geldiğini anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x